Што Ви нудиме

Факултетот ви нуди современa студискa програма организирана во еден циклус, дизајнирана според европските стандарди во високото образование. Студиската програмата нуди специјализација во областа на ветеринарната медицина и едукација на кадар врз основа на потребите на пазарот на работна сила во Р. Македонија, а исто така која ќе овозможи конкурентност на европскиот и пазарите на работна сила во светот. Врз основа од Вашите афинитети и визии за иднината, можете да ја изберете овaa студискa програмa.

· Доктор по ветеринарна медицина (5 + 0), оваа студиска програма обезбедува знаења со кои ќе бидете способни да одговорите на предизвиците на стопанството од аспект на ветеринарната медицина, да се грижите за (здравјетото на животните и квалитетот на храната).

Кои се нашите перформанси

· Акредитирана високо образовна институција;

· Имплементиран – ЕКТС;

· Библиотека;

· Развивање на меѓународна соработка и ангажирање на визитинг професори од странство;

· Комјутерски центар;

· Можности за учество во меѓународни научно-истражувачки проекти;

· Мегународна размена на студенти;

· Практична работа со студенти;

· Можности за учество на студентите во меѓународни летни школи, ветеринијади и др.